Рапсодија со вишни: Најкремастиот колач што не се пече!

9

Колач што ќе ве воодушеви со неговиот сладок и кремаст вкус

0

Лесен десерт којшто нема да ви одземе многу време

Ако сте љубители на вишните во комбинација со лесниот крем од ванила, сигурно ќе ви се допадне овој колач. Подготовката е многу едноставна, а ќе ви одземе навистина малку време.

Потребни состојки:

За подлогата

 • 250 грама бисквити
 • За кремот со вишни
 • 300 милилитри вода
 • 200 милилитри сок од вишни од компот
 • 150 грама гриз
 • 180 грама шеќер
 • 1 тегла исчистени вишни

За жолтиот крем

 • 2 пудинга од ванила
 • 3 лажици шеќер
 • 750 милилитри млеко
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 250 грама маргарин
 • 200 грама шеќер во прав

Поврзани објави

За декорацијата

 • 250 милилитри павлака за шлаг
Начин на подготовка:

Во лонец ставете вода и сок од вишни. Кога ќе зоврие, тргнете го лонецот и додадете гриз. Добро изматете го и вратете го да се вари уште неколку минути, притоа непрестајно мешајте. Додајте ги вишните и шеќерот. Мешајте го сето тоа на ниска температура 1-2 минути.

Наредете ги бисквитите во калап. Истурете ја врелата смеса со вишни врз бисквитите и израмнете ја. Потоа, оставете го тоа да се излади. Измешајте го пудингот со шеќерот и со ванилиниот шеќер во отприлика 200 милилитри млеко кои ќе ги одвоите од подготвените 750 милилитри. Остатокот ставете го да се вари. Кога млекото ќе зоврие , изматете го пудингот со шеќерот. Гответе на низок оган и мешајте додека не се згусне смесата. Потоа оставете го да се излади.

Изматете го маргаринот со шеќерот во прав и потоа додајте го изладениот пудинг. Жолтиот крем распоредете го врз кремот од вишни. Потоа, изматете ја павлаката за шлаг и нанесете ја на колачот. Добар апетит!

извор:убавинаиздравје.мк

Loading...